Výhoda rajčat - LYCOPEN
Víte, co je Lycopen?
Zpočátku se rajčata pěstova paradoxně pro okrasu, teprve později se začalo používat jako plodová zelenina.
Oblibu získala rajčata především pro svoji výraznou chuť, krásnou barvu a velmi snadný způsob pěstování.
Důležitý je obsah vitamínu C , E a A, velké množství vlákniny i dalších zdraví prospěšných látek - jsou to například draslík či železo, nebo karoten.
Lykopen je přírodní barvivo zvané karotenoid, který prokázal několik blahodárné účinky na lidské zdraví.
Lykopen je jedním z nejznámějších antioxidantů rostlinného původu, který chrání buňky před působením volných radikálů a může snižovat riziko některých onemocnění, včetně rakoviny a srdečních chorob.
Tepelně upravená rajčata obsahují více dostupného (využitelného) lykopenu než rajčata syrová. Při vyšších teplotách se totiž lykopen uvolňuje a v lidském organismu je snáze absorbován. Protože je lykopen rozpustný v tucích, zvyšuje se rychlost jeho vstřebávání vařením rajčat s olejem, nebo konzumací s jinými potravinami obsahujícími olej. Byl prokázán vztah mezi snížením rizika vývoje srdečního onemocnění a lykopenem, dodávaným organismu prostřednictvím umírněného množství rajské šťávy. Aby byl lykopen v organismu maximálně využit, je vhodné konzumovat rajčata neloupaná, protože převážná část lykopenu je obsažena ve slupkách.
Lykopen je látka, která byla nedávno objevena a která v posledních letech stojí v centru pozornosti mnoha vědeckých výzkumů v oblasti zdravotnictví, jež potvrdily pozitivní účinky lykopenu na zdraví našeho organismu. Látka lykopen (přírodní karotenoid, velmi silný antioxidant, 10x účinnější než vitamin E a 2x silnější než beta-karoten) se získává z rajčat. Uvádí se, že je podstatně silnější antioxidant, než vitamin E. Jde o rostlinný pigment dodávající ovoci a zelenině, především rajčatům, jejich červenou barvu.
Patří do skupiny karotenoidů, které jsou známy svými antioxidačními vlastnostmi. Je to antioxidant ochraňující buňky lidského těla před jejich ničením volnými radikály, na něž se umí napojit tak, že mohou být zneškodněny a vyplaveny z organismu.
Šlechtitelé využili gen z planě rostoucích rajčat, který zajišťuje plodu šarlatově červenou barvu a až o 50 % vyšší obsah lycopenu.
Výsledky četných experimentálních i epidemiologických studií vypovídají o příznivých účincích lykopenu (resp. rajčat a výrobků z nich) při prevenci vzniku rakoviny prostaty, děložního čípku, tlustého střeva, konečníku, jícnu a žaludku.
Závěrem je možné konstatovat, že pravidelná konzumace rajčatových jídel, kde lykopen bude v dobře vstřebatelné formě (nejlépe domácí rajčatová omáčka s přidaným olejem, lečo,…) je pozitivním přínosem pro prevenci nejen rakoviny prostaty, ale i jiných typů rakoviny.
Je důležité uvědomit si, že lidské tělo není schopno lykopen, na rozdíl od rostlin, samo vyprodukovat. Pro jeho blahodárné účinky bychom se sami měli postarat o jeho pravidelný přísun pomocí vhodně zvolené potravy.
► Lykopen v produktu fin Lycoforcaps
je lidským organismem snadno přijímán a snášen, nezpůsobuje vznik alergické reakce jako při požití celých rajčat.
zdroje iformací: