Koření, bylinky a další plody z přírody jsou přirozenými zdroji preventivní zdravotní péče
Byliny se od pradávna sbíraly či pěstovaly z mnoha důvodů. Používaly se při různých obtížích a onemocněních a lidé se dříve léčili pouze přírodními prostředky. Lidé už od pradávna sbírali rostliny nejen k jídlu, ale i léčbě. Díky náhodným zjištěním poznali, že rostliny mají i jinou, než pouze sytící funkci. Toto tisíce let staré poznání pak bylo předáváno z generace na generaci. Zvláště babky - kořenářky přesně věděly, na jaký neduh která bylinka zabere. Hlavním byl samozřejmě jejich léčivý účinek, ale využívaly se i jako ochucovadlo různých pokrmů, byly oblíbené pro svou vůni.
Kdo z nás i dnes může s klidným svědomím říci, že jeho jídelníček je natolik vyvážený a správný, že již nepotřebuje žádné potravinové doplňky?
A - ACEROLA
je malá červená bobulka připomínající třešeň. Má mnoho jmen, ale nejznámější je jméno acerola. Není však důležité, jak ji kdo nazývá, důležitější jsou její neobyčejné vlastnosti a účinky na lidský organismus.
Acerola byla již mnohokrát předmětem vědeckých studií a byla shledána jako silný antioxidant. Dále byly prokázány její proti-rakovinné účinky. Acerola pomáhá zpomalovat abnormální růst buněk a tím je účinná v léčbě rakoviny.
Kromě významného obsahu vitamínu C obsahuje také vitamín A, B1, B2, B3, B5, beta-karoten a flavonoidy, látky energizující a omlazující.
Acerola je domorodým kmenům napříč Jižní Amerikou známá již tisíce let, avšak do popředí zájmu vědců se dostává až v posledních letech. Úspěšně bojuje proti nachlazení, působení volných radikálů, při onemocnění jater, vysokém cholesterolu. Udržuje mladistvý vzhled pokožky a vlasů a má výrazné zkrášlující účinky.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující ACEROLU
A - ALOE VERA
patří mezi sukulenty z čeledi liliovitých. Má dužnaté listy, které poskytují gel hojně užívaný při léčení kožních nemocí.
Byl známý již v době 1500 let př. Kr., kdy ho popsali egyptští lékaři. Rostlina původně pochází od mysu Dobré naděje a divoce roste v Africe a na Madagaskaru. Komerčně se pěstuje v Karibiku, ve Středomoří, v Japonsku a v USA.
Jak působí Aloe vera vědci ještě zcela přesně nevědí, ale identifikovali již řadu jejích účinných složek. Gel z aloe vera je bohatý na protizánětlivé látky, obsahuje gumovitou hmotu působící na kůži jako změkčovadlo, stejně jako bradykinináza, složka, jež pomáhá snižovat bolest a otoky. Obsahuje také látku zmírňující svědění. Aloe vera rovněž rozšiřuje krevní vlásečnice a umožňuje tak zvýšený přítok krve do poškozených tkání. čímž urychluje proces hojení. Některé studie dokázaly, že ničí nebo přinejmenším tlumí růst některých bakterií, virů a plísní.
Hlavní příznivé účinky Aloe vera
Gel z aloe vera silně působí na poškozenou kůži. Pomáhá při léčení lehčích popálenin, slunečních spálenin, menších ran a zmírňuje bolesti a svědění při pásovém oparu. Gel také vytváří neprodyšný zvlhčující film, takže rány nevysychají. Svou schopností rozšiřovat vlásečnice zvyšuje přítok krve a urychluje hojení a regeneraci kůže. Přináší také úlevu při lehčích omrzlinách a svým antivirovým působením podporuje léčení bradavic.
Přestože je aloe vera vhodná k léčení oděrek a malých ran, nehodí se pro léčbu větších a infikovaných ran. Ve studii 21 žen v nemocnici v Los Angeles, u nichž došlo k infekci v ráně po císařském řezu, se při aplikaci gelu z aloe prodloužila doba hojení z 53 na 83 dny
Další příznivé účinky Aloe vera
Gel z aloe vera se také používá k přípravě roztoku k léčení zánětlivých zažívacích potíží včetně vředového onemocnění. Její vnitřní použití je však poměrně málo prozkoumané. V Japonsku zjistili, že purifikované složky aloe potlačují žaludeční sekreci a zabraňují poškození sliznice. Podle jedné studie se šťávou z aloe vera podařilo úspěšně vyléčit 17 z 18 nemocných s peptickým vředem. Chybělo však srovnání se skupinou nemocných užívajících placebo. Jedna komerční laboratoř v USA provádí pokusy s léčením pacientů s ulcerózní kolitidou (běžným typem zánětu tlustého střeva) směsí látek z aloe vera.
Jiné vědecké práce zkoumají účinnost aloe jako možného protivirového a imunitu posilujícího prostředku při léčbě AIDS, jako terapii při leukemii a jiných zhoubných onemocněních a jako podpůrnou léčbu při cukrovce.
► podívejte se na naše tipy, produkty s ALOE kosmetika
► produkty s Aloe - ALOE vera GEL DRINK
► na dovolenou za sluníčkem - super pomocník!
B - BRUSINKY
Brusinkám se někdy v angličtině říká "skákající bobule", neboť zdravé plody doslova poskakují. Dřív je lidé zkoušeli tak, že je sypali ze schodů - poškozené plody zůstaly ležet, zdravé brusinky poskakovaly dál.
Šťáva z tmavě červených plodů brusinky se již dlouho používá jako domácí lék proti zánětu ledvin a jiným nemocím močového měchýře a močových cest, zejména v Severní Americe.
První vědecké vysvětlení účinku brusinek se zakládalo na vysoké kyselosti jejich obsahu. Věřilo se, že brusinky zvyšují hladinu kyselosti moči a tak ničí bakteriální zdroj infekce. Současný vědecký výzkum prováděný v Ohiu ve Spojených státech však svědčí o tom, že brusinky obsahují látku, jež znemožňuje bakteriím uchytit se v buněčné výstelce močových cest a močového měchýře a tím jim brání se množit. Podrobnější výzkum uskutečněný izraelskými vědci, zaměřený na srovnání celé řady ovocných šťáv, ukázal, že jediným plodem s podobným účinkem je borůvka, patřící do stejné čeledi rostlin.
Mnoho urologů doporučuje pít několik skleniček brusinkové šťávy denně - hlavně jako prevenci, ale také jako prostředek proti lehkým infekcím. Pokud však příznaky přetrvávají, vyhledejte lékařskou pomoc, neboť budete zřejmě potřebovat léky.
V průmyslově zpracovávané brusinkové šťávě často trpká chuť brusinek zakrývá značné množství přidaného cukru. Z tohoto důvodu však nemusí být zcela vhodná například pro diabetiky.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující BRUSINKY
C - ČESNEK (Allium sativum)
též česnek setý, je druh celosvětově známého koření
Česnek obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek. To dobře věděly už naše babičky, které česnekem léčily nejednu nemoc. V čínské medicíně se česnek užívá už 3 000 let. Tato rostlina totiž obsahuje Alicin – silné přírodní antibiotikum, které lidskému tělu pomáhá bojovat s viry a bakteriemi.
Česnek je bohatý na vitamíny A, B a C, selen, vápník a jód. Dalšími obsaženými látkami jsou flavonoidy, polysacharidy, lutamylpeptidy, steroidní a triterpenové saponiny a lektiny. Má pozitivní účinky především na obranyschopnost organismu a trávení.
V lidovém léčitelství je používán jako účinné antiseptikum a antibiotikum (viz alicin), snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi, prospívá srdci a pročišťuje cévy, proti nadýmání, proti kornatění tepen, ničí parazity ve střevech a v kombinaci s medem se používá při nachlazení a chřipce.
► podívejte se na naše tipy, produkty ČESNEKOVÝ EXTRAKT
► A ZDE ještě více informací
D - DOBROMYSL OBECNÁ - OREGÁNO
Dobromysl obecná je vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina vysoká 20 až 90 cm.
Nať dobromysli se používá zejména jako koření (pod názvem oregano); typickým použitím je kořenění pizzy. Kromě toho je též součástí provensálského koření. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky.
Sbírá se kvetoucí nať, přítomnost plodů je nežádoucí
Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, usnadňuje odkašlávání a zvyšuje vyměšování žluči. Droga je silným prostředkem uvolňující křečovité stažení hladkého svalstva (spazmolytikum). Používá se i na obklady a osvěžující koupele.
Dobromysl byla odedávna považována za vynikající léčivou rostlinu. Hippokrates ji pokládal za prostředek na posilnění nervů a doporučoval ji při plicních chorobách, také český název dobromysl vyjadřuje její pozitivní vliv na psychiku a dobrou mysl. Botanické příručky sdělují, že dobromysl pomáhá při neurózách, má protikřečové účinky, zlepšuje trávení, podporuje chuť k jídlu, působí protiprůjmově.
Často je popisován její protizánětlivý efekt – jak na kůži a sliznice, tak na dýchací cesty, ale i klouby a zuby. Moderní populární zdroje uvádějí vliv na akné, alergie, astma, kvasinky a plísně, zácpu, zažívací obtíže, bodnutí hmyzem, bronchitidu, afty, nachlazení a chřipku, nemoci dásní, bolesti hlavy, postižení parazity, zápaly plic, psoriázu, plísně nehtů či bradavice.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující OREGÁNO - DOBROMYSL
► oregáno jako zabiják virů a bakterií
E - ECHINACEA
Rostlina Echinacea pochází ze Středozápadu Spojených států amerických a do Evropy se rozšířila jako ozdobná květina a v poslední době i jako léčivka. Vyrůstá nejlépe na slunném stanovišti, půda může být chudší a kamenitá, vždy však dobře propustná. Většinou je k suchu tolerantní. V České republice není ve volné přírodě rozšířena
Má velký význam v okrasném zahradnictví, kde představuje důležitou skupinu nenáročných trvalek vytvářejících různobarevné skupinky různých barev, existuje mnoho kultivarů . Rozmnožuje se semeny, řízky i dělením trsů.
Obsahuje několik chemických látek, které hrají roli v léčebných účincích rostliny.
Mezi ně patří polysacharidy, glykoproteiny, alkamidy, esenciální oleje a flavonoidy. Chemické látky obsažené v kořenu se výrazně liší od těch, které se nacházejí v bylinné části rostliny. Kořeny mají vysoké koncentrace esenciálních olejů, zatímco nadzemní části rostliny mají tendenci obsahovat více polysacharidů. Výzkum naznačuje, že kořen rostliny je nejúčinnější.
V Německu jsou schváleny léky z třapatky nachové (Echinacea purpurea) pro léčbu nachlazení, infekci horních cest dýchacích, močových cest a pomalé hojení ran, z kořenů rostliny třapatky bledé (Echinacea pallida) naopak pro léčbu chřipky.
Připisuje se ji mnohé léčebné vlastnosti, zvláště celkové posílení imunity. Léky, asi 800 druhů, bývají ve formě tablet, tinktur a léčebných čajů.
V závislosti na fantazii jednotlivých výrobců jsou prý vhodné k léčbě nachlazení, kataru horních cest dýchacích, chřipky, angíny a dále např. dále k léčbě, popálenin, lupenky, bércových vředů, syfilidy, rakoviny atd. Přesto řada renomovaných zdravotnických organizací považuje dosavadní výzkumy v tomto směru prováděné za ne zcela prokázané a spíše nahodilé, které nelze příště zopakovat....ale už naše babičky věděly své ;-)
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující ECHINACEU
G - GINKO BILOBA - jinan dvoulaločný
Ginko biloba je nejstarší žijící rostlinou na světě. Vyznačuje se vysokou odolností vůči klimatickým změnám a přírodním živlům. Ginko biloba může dosáhnout věku až 1000 let.
Její příznivé účinky na lidskou paměť jsou známy již ze 17 století.
V současné době se její příznivé účinky využívají ke zvyšování výkonnosti mozku, podpoře prokrvení a mikrocirkulace organismu.
Rostlinný extrakt mimo jiné zlepšuje prokrvení mozku a zároveň chrání funkčně slabé svazky nervových vláken před nedostatkem kyslíku, případně jinými škodlivými vlivy, které nežádoucí procesy vyvolávají.
Ginkgo pomáhá mimo jiné zachovat zdravý kardiovaskulární systém a podporuje kognitivní funkce (paměť). Doporučujeme studentům, duševně pracujícím, ale i lidem vyššího věku.
Klinické studie prokázaly, že účinky ginkga jsou srovnatelné s preparáty určenými na léčbu demence, dokonce byl tento přírodní výtažek klasifikován ještě lépe než syntetické léky, neboť má jen minimální vedlejší účinky. Dalším kladem je, že nesnižuje bdělost a nejsou známy případy předávkování.
- ► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující extrakt z GINKO Biloba
H - HEŘMÁNEK
Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné částí mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánétlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Pomáhá zmírňovat řadu zažívacích potíží včetně špatněho tráveni, obtíží při divertikulózách a zánétlivych procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.
Heřmánek najde uplatnění všude, kde je zapotřebí jeho protizánětlivých, dezinfekčních a zklidňujících účinků. Uplatní se i jako bylina harmonizující trávení.
Má protizánětlivé, dezinfekční a uklidňující účinky, uvolňuje křeče a zvyšuje pocení. Bývá častou součástí koupelí. Teplé heřmánkové obklady se osvědčují při otocích a akné - urychlují jejich hojení.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující HEŘMÁNKOVÝ EXTRAKT
CH - mořská řasa CHLORELLA
Chlorela výborně detoxikuje organismus. Pročistí játra, trávicí systém, zejména tlusté střevo.
Zbaví naše tělo mnoha jedů a často (při správném užívání) i několika přebytečných kilogramů. ;-)
Tak malá rostlinka a tak velký výkon?
Chlorella je velmi malá zelená rostlinka, která nemá ani kořeny, ani listy, ale celé její tělo tvoří pouze jedna jediná buňka. Má však úžasnou schopnost, kterou nemá žádný jiný organismus na světě - dokáže velmi rychle růst. Za jeden den zvětší svoji hmotnost více než čtyřikrát!
Své jméno dostala díky vysokému obsahu chlorofylu - zelenému rostlinnému barvivu, kterého obsahuje nejvíce ze všech rostlin na Zemi. Chlorofyl plní v lidském těle funkci naprosto bezpečného a přitom mimořádného desinfekčního prostředku.
V dostatečném množství dokáže nejen paralyzovat a eliminovat škodlivé bakterie, plísně a kvasinky, ale také je nezbytný pro tvorbu červených krvinek a řádnou funkci srdce. Dále Chlorela obsahuje množství kvalitní vlákniny, takže funguje jako rýžový kartáč, který vyčistí všechny ucpané a zanesené střevní záhyby, zejména v tenkém střevě, což je opravdu obrovská služba.
Chlorella řasa je očistný prostředek, který umí daleko více. Působí nejen jako efektivní antioxidant, ale také jako prebiotikum či posilovač imunitního systému.
Chlorella řasa obsahuje široké spektrum vitamínů B a je tak vhodná pro všechny, kteří čelí dlouhodobému stresu či psychické zátěži. Vysoký obsah vlákniny zase odstraňuje nánosy nečistot z trávícího traktu.
Řasa Chlorella má své pevné místo v jídelníčku vegetariánů a je nositelem všech výhod, které skýtá kvalitní zelenolistá zelenina.
Obsahuje komplex živin - tzv. Chlorella růstový faktor (Chlorella Growth Factor - CGF), do nějž spadají nejen karoteny a chlorofyl, ale také kompletní spektrum volných aminokyselin, vitaminy včetně B12, minerální látky a živé enzymy, vše v naprosto vyvážených poměrech.
Kdy řasa chlorela pomáhá:
- urychluje proces čištění krve
- podporuje vylučování škodlivých látek z organismu
- zvyšuje koncentraci hemoglobinu
- regeneruje a upravuje činnost zažívacího ústrojí, působí proti chronické zácpě má příznivý vliv na akné, ekzémy, alergie, bradavice
- zvyšuje biologickou hodnotu stravy
- pomáhá při kloubních onemocněních
- preventivně působí proti nádorovým onemocněním
- snižuje hladinu cukru v krvi
- snižuje cholesterol v krvi
- chrání játra při podvýživě a nadměrném požívání alkoholu
- chrání před účinky ultrafialového záření
- podporuje funkci imunitního systému
- vhodná u kvasinkové infekce a plísní,
- podporuje účinnost redukčních diet
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující Chlorelu coby unikátní zeleninový koncentrát - varianta i větší balení 290 tablet
J - JUGLANS NIGRA - český název: OŘEŠÁK ČERNÝ
Ořešák černý (Juglans nigra L.) je statný strom, který jako solitér dorůstá výšky 25 až 40 metrů a 15 až 25 metrů do šířky.Za povšimnutí však nestojí jen svým vzhledem.. je to strom, který léčí..
Listy ořešáku královského
Listy ořešáku sbíráme nejlépe v červnu a červenci a sušíme je pro pozdější použití. Jejich využití je mnohostranné, jak vnitřně, tak na léčení vnějších neduhů. Naši předkové používali odvar z listů na ošetření špatně se hojících poranění kůže a k jejich dezinfekci. Antibakteriální účinky zabraňují zánětu postiženého místa na kůži a tím urychlují hojení.
V léčitelství se využívají účinky nedozrálých slupek, jader, listů a oplodí ořešáku černého. Nálevy z listů mají dezinfekční účinky. Používají se jako kloktadla při zánětech v ústní dutině, jako obklady při akné a zánětech kůže a při nadměrné potivosti kůže. Vnitřně se užívá k zastavení krvácení (kapilárního). Podporují chuť k jídlu, příznivě působí při srdečně-cévních onemocněních. Používají se při zvýšeném cholesterolu a při ateroskleróze. Jedná se rovněž o velmi účinný protiparazitální prostředek. Pozitivně ovlivňuje vylučování toxinů z organismu.
Extrakt ze slupek amerického ořešáku černého (Juglans nigra) používali v minulosti indiáni jako pomoc u nejrůznějších onemocnění. Dnes je považován za nejúčinnější přírodní prostředek proti střevním parazitům a jejich vývojovým stádiím.
Extrakt z ořešáku černého podporuje očistu střevního traktu od usídlených parazitů a příznivě tak působí na trávicí systém. Pomáhá normalizovat střevní flóru a ničit hnilobné mikroorganismy. Pečuje o imunitní systém - přispívá ke „znovunavrácení“ plně fungující imunity.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující OŘEŠÁK ČERNÝ
K - KUSTOVNICE ČÍNSKÁ (GOJI) - populární bobulky
V Číně bylo užívání drobných oranžových bobulí kustovnice čínské poprvé zaznamenáno již kolem roku 100 našeho letopočtu. A od té doby jejich sláva neuhasla. Plody kou-čchi zná velmi dobře každý Číňan a určitě vám rád prozradí, že jsou vhodné především pro muže ve středních letech. Ale nejen pro ně.
Podle tradiční medicíny mají kou-čchi sladkou chuť, neutrální povahu a působí na meridiány jater a ledvin, dále vyživují krev, rozhojňují jin i jang, tonifikují játra a ledviny, zvlhčují plíce a také zlepšují zrak, jehož ostrost podle tradiční čínské medicíny závisí právě na stavu jater. Muži ve středních letech (a nejen v Číně) potřebují často posílit jin jater a ledvin, zvláště pokud jej dosud neuvážlivě vyčerpávali (např. při častém sexu či nadměrném požívání alkoholu).
Kustovnice čínská - nepostradatelný doplněk stravy
Kou-čchi se v Číně prodávají doslova na každém rohu: v lékárnách, na trzích i jako sazenice, ale i v samoobsluhách. Pro Číňana se jedná o naprosto nepostradatelný potravinový doplněk, po kterém dychtivě sáhnou i ženy. Plody kou-čchi totiž také zpomalují stárnutí. A která žena by nechtěla být věčně mladá?
Kou-čchi se přidávají k různým jídlům nebo se z nich připravuje odvar. Tradiční čínská medicína je využívá i v léčebných formulích při léčbě nemocí z nedostatku jinu, které jsou doprovázeny žízní, včetně např. tuberkulózy či cukrovky v jejich počátcích, dále při závratích, zhoršeném vidění a chronickém kašli. Tyto plody se doporučují i při léčbě lupénky či impotence.
Moderní výzkumy - Moudrost starých Číňanů potvrdil i nedávný výzkum plodů kustovnice čínské. Bylo zjištěno, že kou-čchi podporují imunitní odezvu organismu a redukují počet antigenů, které souvisejí s alergickými onemocněními. Z tohoto důvodu se využívají i při léčbě lupénky (často pří kondici související s nedostatkem jinu). Kustovnice rovněž zvyšuje fagocytózu retikuloendotelového systému, zlepšuje imunitu a krvetvorbu a ovlivňuje i snížení krevního tlaku.
Také afrodiziakální vlastnosti plodů kustovnice byly do jisté míry prokázány. Když totiž muži, kteří měli problémy s potencí, užívali kou-čchi nebo likér z nich připravený, zvýšila se hladina mužských pohlavních hormonů v jejich krvi a pacienti byli vitálnější. Na přípravu odvaru se doporučuje asi 6-18 g sušených plodů denně. Plody Lycium chinensis a Lycium barbarum se obvykle v léčebných formulích kombinují s dalšími bylinami.
Účinný betain - Kou-čchi obsahují betakaroten, vitamin C, vitaminy B 1 a B 2, betasitosterol, kyselinu linolovou, imunologicky aktivní polysacharidy, seskviterpenoidy a sloučeninu betain. V sedmdesátých letech bylo prokázáno, že betain léčí různé chronické jaterní choroby a příznivě působí na regeneraci jaterních buněk. Dále podporuje růst, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevních lipidů.
Když byl betain podáván krysám, snížila se u nich hladina cholesterolu a cukru v krvi, u králíků tlumil vznik aterosklerózy. Játra využívají betain k tomu, aby vyráběla cholin, který zklidňuje, zlepšuje paměť a chrání proti ztučnění jater (steatóze).
Je pravděpodobné, že i plody kustovnice, která roste u nás, mají léčivé účinky. Protože je ale tato rostlina u nás z farmakologického hlediska neprozkoumaná, raději její plody používat nebudeme a spolehneme se na osvědčenou kustovnici čínskou.
► podívejte se na naše kosmetické tipy, produkty obsahující KUSTOVNICI
K - mořská řasa KELP
Je to zvláštní druh mořských řas, které jsou sbírány z moře z lodí za pomoci velkých háků. Vršky řas jsou odsekávány speciálními noži, zbytek je pak posekán, vyčištěn, pomlet a usušen na prášek či lisován do tablet. Není potřeba je vařit, takže většina živin se dostane až do konečného produktu.
Kelp obsahuje hojnost minerálů a stopových prvků, zvláště jódu, který často chybí v zemědělských půdách.
Kelp jako zdroj jódu pomáhá při vytváření hormonů štítné žlázy, které jsou nezbytné pro uchování normálních funkcí metabolismu.
Od zavedení jodizované soli nejsou doplňkové zdroje jódu jako KELP pro většinu lidí nutné. Kelp může být však konzumován jako zdroj jiných minerálů.
► podívejte se na naše tipy, produky KELP
O - OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ
JATERNÍ BYLINKA
Od dob Ježíše Krista se ostropestřec kvůli své trnitosti spojuje s historií ukřižování. Nazývá se proto „Kristova koruna“, ale pro bílé pruhy na listech také „mariánský bodlák“. Občas ho vídáme na zahrádkách jako velmi dekorativní fialově kvetoucí bodlák.
Drogou jsou listy a hlavně semena. Můžeme je běžně zakoupit v prodejnách zdravé výživy, bylinkářstvích či lékárnách.
Léčivé účinky ostropestřce mariánského byly známé již v antice a jejich hodnotu můžeme přirovnat k velikosti jeho vnějšího vzhledu. Prvořadé použití ostropestřce je na všechny druhy jaterních onemocnění. Jeho semena se považují za vůbec nejlepší lék na játra. Ta jsou životně důležitým orgánem a velmi trpí špatnou stravou s množstvím nasycených tuků, aditivy, dusičnany, alkoholem a syntetickými léky. Spolu s játry léčí také žlučník, který se nazývá „tiskovým mluvčím jater“ (jakmile má člověk problémy se žlučníkem, signalizuje to špatný stav jater) a některé další nemoci trávicího ústrojí.
To, že je ostropestřec opravdovým obrem i svou léčebnou hodnotou, dokazují jeho další možnosti uplatnění. Droga napravuje poruchy krevního oběhu, prospívá při nízkém krevním tlaku, tonizuje cévy, má příznivý vliv na onemocnění srdečního systém u, pomáhá při migrénách a závratích.
Celkově posiluje organismus, léčí různé druhy alergií, jako například kopřivku nebo sennou rýmu, pomáhá při astmatických záchvatech a odstraňuje nevolnost při cestování.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahující OSTROPESTŘEC MARIÁNSKÝ - MIMOCHODEM jeden z nejlepších!
P - PUPALKA DVOULETÁ
Pupalka dvouletá je malá krásná rostlinka, která má mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Nejmocnější je však pupalkový olej.
Pupalka se užívala i dříve. Výtažky z pupalkového kořene a jejich používání ve formě homeopatika je známo už od roku 1987. Dnes se pupalka stává znovu více oblíbenou a zájem o ni se znovu vrací.
Olej z pupalky
Pupalkový olej, který se dělá ze zralých semen této rostliny, se za studena lisuje a poté se užívá v mnoha podobách. Tento zázračný olej obsahuje mnoho mastných i nenasycených kyselin, označovaných jako eikosanoidy. To jsou biologicky aktivní látky, které ovlivňují řadu funkcí. Napomáhají například regulovat krevní tlak, srážlivost krve, srdeční činnost, porodní funkce, imunitní reakce a ovlivňují rozvoj zánětů. Také ovlivňují bolesti kloubů a svalů.
Užívá se jako účinný potravní doplněk, který pomáhá například při atopickém ekzému, lupence a předchází vzniku akné. Působí i při léčbě premenstruačního syndromu, roztroušené sklerózy, také pomáhá při náhlých mozkových příhodách, anginy pectoris, infarktu.
Podle lidových znalostí může i olej z pupalky ve stáří zlepšit zrak, sluch a zmírnit pocení. Kombinovat olej z pupalky s vitamínem E a s výtažky z rybích olejů se osvědčilo jako velmi efektivní. Taktéž kombinace oleje se zinkem pomáhá zejména na akné, kvalitu nehtů i vlasů.
► podívejte se na naše tipy, produkty obsahujíc PUPALKOVÝ OLEJ
F, CH, I, L, M, N, V, U, W, Y,
Internetové ZDROJE informací o bylinkách :
http://www.celostnimedicina.cz
http://www.ordinace.cz
http://cs.wikipedia.org
http://www.horoskopnamiru.cz/pupalka-dvouleta-olej-ktery-leci
http://www.bylinky.info
http://bylinky.doktorka.cz
http://www.prozdravi.cz